Aplikacja powłoki ceramicznej to usługa auto detailingu, która cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród właścicieli aut nowych, jak i starych. Dlaczego warto się na nią zdecydować i czy ma jakieś wady? Gdzie umówić się na nakładanie ceramiki na auto w Poznaniu i okolicach? Sprawdzamy!
Pisaliśmy już o tym, jak działa powłoka ceramiczna i zachęcamy cię do sprawdzenia tego artykułu, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, co to jest i na czym polega. Dziś natomiast od razu przejdziemy do konkretów, czyli do zalet ceramiki na auto.
Powłoka ceramiczna to sposób na zabezpieczenie lakieru, a także jego łatwiejszą pielęgnację. Na karoserię nakładana jest cienka, lecz twarda warstwa ochronna (jeśli sprawdzisz auto po ceramice miernikiem grubości lakieru, urządzenie nie będzie w stanie jej wykryć). Dzięki temu ilość mikrorys powstałych na skutek bieżącej pielęgnacji zostaje zminimalizowana.
Jednak, co ważniejsze, powłoka ceramiczna chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV, a także agresywnej chemii (stosowanej m.in. w myjniach automatycznych i samoobsługowych) oraz innych czynników zewnętrznych, jak sól drogowa lub owady, które przyklejają się do lakieru. Te wszystkie czynniki negatywnie oddziaływają na karoserię, mogą powodować jej blaknięcie, matowienie, a także powolne niszczenie. Ceramika na auto zabezpiecza przed tym lakier, dbając jednocześnie o jego wygląd wizualny.
A skoro o tym mowa, to kolejne zalety powłoki ceramicznej związane są właśnie z tym, jak auto prezentuje się po aplikacji oraz w trakcie trwania ochrony. To pogłębienie koloru, a także szklistość, dzięki której auto od razu zwraca na siebie uwagę, zwłaszcza w słoneczny dzień. Tylko uważaj, to może być wada, jeśli posiadasz samochód z lakierem matowym – wtedy skontaktuj się z nami, a my ocenimy, czy ceramika na auto nie nada karoserii satynowego wykończenia, którego chciałbyś/chciałabyś uniknąć.
Wiele osób przekonuje nie tylko wygląd pojazdu, ale przede wszystkim łatwość pielęgnacji. Auto pokryte powłoką ceramiczną jest prostsze w czyszczeniu, ponieważ brud nie przykleja się tak do powierzchni, łatwo go usunąć, nawet podczas kilkuminutowej wizyty na myjni samoobsługowej.
I na końcu, najbardziej efektowne działanie ceramiki samochodowej, czyli efekt hydrofobowy. Co to oznacza? Lakier zabezpieczony tą warstwą ochronną odpycha krople wody, ślizgają się one na jego powierzchni. W praktyce chodzi o to, że po deszczu, czy myciu auta, krople nie osiadają na lakierze, spływają z niego. Zapobiega to powstawaniu tzw. water spotów, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale jeszcze często trudno je wyczyścić.
Zanim przejdziemy do wad powłoki ceramicznej, mamy kolejną, ważną informację. Cały czas pisaliśmy o tym produkcie w kontekście lakierów, aczkolwiek trzeba jeszcze wiedzieć, że powłokę można nałożyć na szyby, czy na felgi.
Czy ceramika na auto to rozwiązanie pozbawione wad? Nie. Należy zaznaczyć, że nie chroni przed mechanicznymi uszkodzeniami tak jak folia PPF.
Wadą może być też cena – to rozwiązanie o wiele droższe, niż np. woskowanie pojazdu, chociaż trzeba też pamiętać o tym, że najkrótszy czas ochrony powłoki ceramicznej to 1 rok, a wosku maksymalnie do 6 miesięcy w przypadku profesjonalnych produktów (średnio jednak to 3-4 miesiące). Z drugiej strony, aplikacja ceramiki na auto jest kilka razy tańsza, niż folii PPF.
Na końcu warto zdawać sobie sprawę z tego, że choć auto z powłoką będzie wymagać od ciebie mniej zaangażowania podczas pielęgnacji, to nie oznacza to jeszcze, że w ogóle nie trzeba będzie o nie dbać. Wskutek eksploatacji pojazdu, na powłoce pojawiać będzie się warstwa zanieczyszczeń, które mogą osłabić jej działanie. Wtedy konieczny jest przegląd ceramiki, usunięcie zabrudzeń, by powłoka ponownie działała, jak po aplikacji. Czemu jest to wada? Ponieważ najczęściej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia mycia detailingowego, o czym nie wszyscy właściciele aut pamiętają.
Ceramika na auto to rozwiązanie dla osób, którym zależy na wyglądzie pojazdu, a także chcą, aby lakier, karoseria pozostawała w dobrym stanie. Co więcej, aplikacji powłoki niesie za sobą też korzyści bardziej praktyczne – czas i pieniądze poświęcone na mycie samochodu są znacznie mniejsze, z własnego doświadczenia wiemy, że na co dzień wystarczy krótki, pięciominutowy program na myjni samoobsługowej, by auto znowu lśniło.
Biorąc jednak pod uwagę cenę usługi, nie będzie to rozwiązanie dla każdego auta. Aplikacja najtańszej, rocznej powłoki to w naszym studio auto detailingu w Poznaniu (Swarzędz) to koszt od 1 000 zł. Jeśli jesteś właścicielem/właścicielką samochodu używanego, o niskiej wartości, zarówno finansowej, jak i sentymentalnej, to aplikacja powłoki mogłaby być nieopłacalna.
Nie wiesz, czy się na to zdecydować? Skontaktuj się z nami, a wspólnie ocenimy, czy to rozwiązanie dla ciebie, a jeśli nie, to przedstawimy inne możliwości zadbania o twoje auto.