Powłoka ceramiczna to nie tylko efektowny, szklisty wygląd lakieru i kropelkowanie na karoserii. To przede wszystkim ochrona przed szkodliwym działaniem kwaśnych deszczy, soli drogowej, czy promieniowania UV powodującego blaknięcie koloru. I aby cieszyć się tym jak najdłużej, warto odpowiednio zadbać o ceramikę na aucie. A jak?
Na początku mam dobrą informację dla osób, które zdecydują się na aplikację powłoki ceramicznej w moim studiu auto detailingu k. Poznania. Po odebraniu samochodu każdy otrzyma nie tylko certyfikat, ale też ulotkę z krótkimi instrukcjami, jak dbać o powłokę ceramiczną. Po zapoznaniu się z nią możesz ją trzymać schowku/miejscu na dokumenty, aby móc w każdej chwili do niej zajrzeć. Zawsze też chętnie odpowiem na wszelkie pytania.
A teraz wracając do tego, jak dbać o powłokę ceramiczną, mam kilka informacji. Musisz wiedzieć, że mimo iż ceramika na auto stanowi ochronę lakieru, to nie jest bezobsługowa. Co to oznacza? Tak jak lakier, może zostać uszkodzona lub przykryta warstwą brudu, który uniemożliwi jej prawidłowe działanie (nie martw się, wystarczy właściwe mycie, by przywrócić jej właściwości). Czy jest to trudne i czasochłonne? Nie, sprowadza się do kilku prostych zasad.
Jeśli masz samochód z powłoką ceramiczną, zapomnij o wizytach na myjni automatycznej. Wyeksploatowane szczotki, w które wniknął piasek, stałe zabrudzenia z innych aut, mogą uszkodzić ceramikę, zmniejszając jej skuteczność. Co więcej, grozi to nie tylko powłoce, ale też lakierowi, które często po takim myciu jest zarysowany. To samo dotyczy szczotek na myjniach bezdotykowych.
A skoro już o nich mowa, to pomijając szczotki, jest to rozwiązanie rekomendowane zarówno przeze mnie, jak i producenta powłok, które stosuję. Krótka, szybka wizyta na myjni wystarczy, by usunąć osad – pamiętaj, że powłoka ceramiczna zmniejsza przywieranie brudu i ułatwia czyszczenie.
Mycie samochodu zawsze zaczynaj od dołu i powoli przechodź do góry, aż pokryjesz środkiem czyszczącym całe auto. Następnie spłucz całość wodą demineralizowaną, która jest zmiękczona, nie zawiera osadów z sieci wodociągowej. I na tym możesz zakończyć – nie stosuj programów nabłyszczających, powłoka ceramiczna zapewnia szklistość.
Tutaj warto dodać, że warto regularnie usuwać ptasie odchody z lakieru oraz udać się na myjnię po dłuższej trasie, aby spłukać pozostałości po owadach, które przyklejają się do zderzaka. Jeśli przyschną, zwłaszcza na dużym słońcu, może je być trudno usunąć, nawet z auta po powłoce.
Myjnia bezdotykowa wystarczy, aby cieszyć się czystym autem na co dzień. Pamiętaj jednak, że nie usunie smarów, tłuszczy, czy osiadających na lakierze kawałków asfaltu. Dlatego raz na kilka miesięcy warto wybrać się na mycie detailingowe, podczas którego karoseria jest dokładnie oczyszczana dedykowanymi środkami, które nie naruszają ceramiki. Przy okazji możesz pomyśleć o detailingu wnętrza i mieć cały samochód z głowy.
Mycie detailingowe najlepiej wykonać podczas przeglądu, na który powinno się przyjechać co najmniej dwa razy w roku. Po co? Aby sprawdzić stan powłoki, skontrolować, czy nie uległa uszkodzeniu (tutaj często wychodzi na jaw, czy odwiedziałeś/-aś myjnie automatyczne) i w razie konieczności ją odświeżyć.
Przegląd powłoki ceramicznej to też okazja na odnowienie efektu hydrofobowego, który zanika po pewnym czasie (w przypadku powłok dwu-, trzy- czy pięcioletnich, hydrofobowość utrzymuje się przez około rok). Jest to naturalny proces, wynikający z tego, że substancje chemiczne odpowiedzialne za kropelkowanie osiadają na wierzchniej warstwie powłoki i tym samym ścierają się najszybciej w wyniku eksploatacji auta (tutaj istotną kwestią jest też to, jak często i dużo jeździsz, czy trzymasz samochód w garażu itd.). Hydrofobowość można jednak odnowić, np. w trakcie przeglądu.