Powłoka ceramiczna to jeden z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie lakieru samochodowego. Jest trwalsza, skuteczniejsza niż wosk i nie tak droga, jak folia PPF na całe auto. Kiedy warto się na nią zdecydować? Podpowiadamy.
Powłoka ceramiczna to preparat nakładany na lakier samochodu, który służy przede wszystkim do ochrony, zabezpieczenia karoserii. W profesjonalnym studiu auto detailingowym nakłada się cienką, niewidzialną dla oczu warstwę, której nie można zmierzyć nawet za pomocą miernika grubości lakieru. To skąd wiadomo, że ona faktycznie tam jest? Przede wszystkim lakier nabiera szklistości (pojawia się tzw. efektu lustra), a kolor jest pogłębiony. Nie zauważysz tego jedynie w przypadku karoserii matowej, choć, z czego trzeba sobie zdawać sprawę, może ona nabrać satynowego połysku (tutaj wszystko zależy od rodzaju lakieru, więc najlepiej skonsultować to ze specjalistą).
Kolejnym, widocznym aspektem, jest tzw. efekt hydrofobowy. Co to znaczy? Hydrofobowość, to, upraszczając, zdolność do odpychania wody. Krople nie pozostają na lakierze, spływają z niego, a co za tym idzie, nie pozostawiają nieestetycznych „kropek” po wyschnięciu.
Oprócz tego ten rodzaj zabezpieczenia lakieru generuje jeszcze wiele dodatkowych korzyści, o których za chwilę napiszemy. A co jeszcze jest ważne? Niektórzy producenci powłok ceramicznych oferują produkty do samodzielnej aplikacji, dla klientów indywidualnych. To najczęściej roczne lub dwuletnie powłoki, które nie są tak wymagające w aplikacji, chociaż i tak należy spełnić kilka warunków. Przed aplikacją zaleca się wykonać korektę lakieru, a do tego trzeba mieć odpowiednie narzędzia. Możesz nałożyć zbyt mało preparatu (wtedy ceramika nie będzie wykazywać swoich właściwości) lub zbyt dużo (pojawi się problem z jego wcieraniem i zbieraniem nadmiaru). Ponadto nakładanie powłoki ceramicznej musi się odbywać w zamkniętym pomieszczeniu (nigdy na dworze!), z zachowaniem określonej wilgotności i temperatury. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że ceramika samochodu faktycznie będzie działać, zgłoś się do studia auto detailingu w Poznaniu lub w okolicach.
Największymi zaletami powłoki ceramicznej jest szklistość i efekt hydrofobowy, o czym wspominaliśmy wcześniej. Na to zwykle też zwracają klientom uwagę studia car detailingu w Poznaniu, a to przecież nie koniec korzyści. Co jeszcze jest ważne?
To sposób na ochronę lakieru przed mikrorysami powstałymi na skutek bieżącej pielęgnacji. Tylko tutaj od razu trzeba zerwać z mitem, że powłoka ceramiczna zabezpieczy karoserię przed pozostałymi uszkodzeniami mechanicznymi – ona nie sprawia, że lakier staje się niezniszczalny.
Kolejną korzyścią jest łatwiejsze mycie, wystarczy krótka wizyta na stacji samoobsługowej. Od razu przestrzegamy cię przed hasłami typu „lakier, który odpycha brud”. Faktycznie, brud nie będzie tak przywierać, łatwiej się go zmyje, nie oznacza to jednak, że w ogóle nie będzie się osadzać…
Co jeszcze jest ważne? Powłoka ceramiczna zapewnia ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi (hamuje proces utleniania się pod wpływem promieni UV, który powoduje blaknięcie lakieru), a także przed niekorzystnym działaniem agresywnej chemii, soli drogowej stosowanej zimą, czy soków z drzew.
Jak długo utrzymują się wspomniane wcześniej efekty? To już zależy od trwałości powłoki, na rynku dostępne są m.in.
Aby zapewnić określony czas ochrony, trzeba prawidłowo nałożyć optymalną ilość produktu (zgodnie z zaleceniami producenta), a także co kilka miesięcy wykonywać przegląd, podczas którego karoseria oczyszczana jest ze smarów, tłuszczy, które zmniejszają działanie ceramiki.
Koszt powłoki ceramicznej w Poznaniu i okolicach zaczyna się od ok. 1000 zł, może dochodzić do kilku tysięcy złotych. Od czego zależy cena? Od doświadczenia studia detailingowego, tego, jakich producentów powłoki ceramiczne stosuje (te wyższej jakości będą droższe), a także od preferowanego okresu zabezpieczenia.
Przed zapisaniem się na taką usługę, możesz poprosić o dokładną wycenę. Przy okazji zapytaj się, czy oferowane są korzystne pakiety, ponieważ w cenie kilkuletniej powłoki ceramicznej możesz mieć też zabezpieczenie szyb, felg i wnętrza.